آیا گوگل شما را از قلم انداخته؟10 راه برای بازپس‌گیری رتبه اول جستجو

به یک مقاله خوب در web pro news برخوردم که اگرچه عمدتا صاحبان سایتهای تجاری را مخاطب قرار داده ولی برای هر سایت و یا وبلاگی هم قابل استفاده است.ترجمه‌ای از آن انجام داده ام , که در زیر می‌آورم:

Image Hosted by Imagehigh.net

رنکینگranking بالاتر،بخصوص قرار گرفتن در رتبه اول و یا دوم در نتایج جستجو ،کلیدی برای موفقیت در مبارزات بازاریابی آنلاین است.سقوط رتبه سایت شما و یا بدتر از آن ناپدید شدن آن از نتایج جستجو ،هر کدام می‌توانند حیات اقتصادی شما را به خطر بیندازند.
به دست اوردن رتبه بالا از موتورهای جستجو آنقدر بصورت رقابتی درآمده که بعضی, به تکنیکهای"کثیف" برای بالا بردن رنکینگ صفحه خود متوسل می‌شوند. این اقدامات که آنها را بعضی کاری از سر ناامیدی و بعضی زیرکانه و یا یک اقدام مخاطره‌آمیز می‌دانند ،می‌توانند بکلی سبب حذف شما از گوگل شوند.البته گاهی پیش می‌اید که علیرغم اینکه یک شرکت از روشهای "تمیز" برای ارتقای خود در گوگل استفاده کرده به خاطر تغییرات الگوریتم جستجو ،دچار سقوط رتبه شود.

بنابراین این سوال پیش می‌آید که اگر دچار سقوط رتبه در گوگل شدید باید چه کار کنید؟پیشنهاداتی در مورد اینکه با وضعیت پیش آمده باید چگونه رفتار کنید ،وجود دارد.نخستین آنها این است که دلسرد نشوید.گوگل با شما خصومت شخصی ندارد.تنزل رتبه شما ممکن است به علت تغییر الگوریتم جستجو باشد ،تغییراتی که هر از چندگاه برای جلوگیری از دستکاری گوگل بوسیله کسانی که از روشهای کثیف مثل اسپم یا لینکهای پنهان استفاده می کنند ،اعمال می‌شوند.
به عنوان یک قانون کلی نباید تنها به گوگل تکیه داشته باشید و آب و نانتان وابسه به گوگل باشد.همانطور که شما کنترلی بر چگونگی انتخاب سایتها نداید ،کنترلی نیز بر حجم ترافیک به‌وجود آمده ندارید.اگر وب‌‌سایتتان برای مدت طولانی رتبه بالایی برای یک کلید‌واژه دارد ، این برتری شما ممکن است در یک چشم بر هم زدن از بین برود و اگر گوگل تنها محل تامین بازدیدکننده سایتتان باشد ممکن است ترافیک سایتتان را از دست بدهید.

بنابراین اگر موقعیتتان از دست رفته به فکر خودکشی نیفتید! ،همانطور که این بلاگر به فکر آن افتاد و به فکر راهکارهایی برای بازگشت باشید.

1-چند روز صبر کنید ،تنزل رتبه سایت در طی یک به‌روزرسانی ایندکس گوگل ، معمول است.با گذشت چند روز معمولا سایتها راه خود را برای بازگشت به محل قبلی پیدا می‌کنند.

2-به گوگل متکی نباشید.فقط بر روی گوگل برای تامین 10 تا 20 درصد بازدیدکنندگانتان حساب کنید.گوگل تنها موتور جستجو نیست.موتورهای جستجوی دیگری هم وجود دارند که در ازای دریافت پول شما را در لیست خود قرار می‌دهند و یا در ازای پول رتبه شما را تعیین می‌کنند.

3-محتوای سایت .بیشتر کاربران گوگل به گوگل به عنوان یک کتابخانه نگاه می کنند و نه یک فروشگاه.سایت خود را هر روز با 300-200 کلمه به‌روز کنید.سعی کنید معتوای سایت شما مرتبط با هدفتان و همچنین مجاب‌کننده باشد.مردم هیچگاه ،محتوای وبلاگ شما را جستجو نمی کنند بلکه مفهومی را که در سر داند جستجو می‌کنند.بنابراین اگر محتوای سایت شما متنوع و به‌روز شده باشد ،احتمال بیشتری وجود دارد که با کلید واژه‌های پیش‌بینی‌نشونده مردم ،مطابقت کند.

4-از دو نسخه‌ای کردن سایتتان پرهیز کنید.برخی از چند سایت با محتوای یکسان استفاده می کنند و یا از چند سایت برای هدایت مخاطبان به سایت اصلی استفاده می کنند.در این موارد باید هر سایت معتوای جداگانه‌ای داشته باشد.در غیر این صورت دچار تنزل زتبه در گوگل می‌شوید.

5-طراحی سایت:اگرچه الگوریتمهای جستجو اهمیتی به زیبایی طراحی سایت نمی‌دهند ولی بازدیدکنندگان ،به طراحی سایت اهمیت می دهند.سایتهایی که کدهای HTML سنگین و متن سبکی دارند ، از این لحاظ در موقعیت بدی قرار می گیرند ،چون "عنکبوتهای" جستجو به برای متن اهمیت بیشتری قائل می‌شوند.بهترین کار ، طراحی سایت به گونه ای است که توازنی بین زیبایی طراحی و سادگی برقرار شود ، رعایت این امر در کنار متنهای خوانا در سایت، به شما کمک خواهد کرد. بهتر است در متنی که در سایت قرار می‌دهید ، فاصله‌گذاری زیاد استفاده کنید ، چون این کار باعث می‌شود خوانندگان به جای خواندن تمام صفحه ،بتوانند به نوعی متن سایت شما را در ذهن اسکن کنند.توجه به این نکته وقتی بیشتر برایتان روشن می‌شود که بدانید ، خواندن یک متن از صفحه مانیتور 25 درصد بیش از خواندن همان متن از نسخه کاغذیش طول می‌کشد.

6-هیچگاه از کلید واژه ها بیش از از حد در متن سایت استفاده نکنید ،چون ممکن است گوگل صفحه شما را اسپم تلقی کند.به عنوان یک قانون کلی کلیدواژه‌ها باید کمتر ازبیست درصد کل متن را شامل شوند.

7-تبادل لینک: با سایتهایی که خدمات مشابه ارائه می دهند ،تبادل لینک کنید.

8-سعی نکنید گوگل و الگوریتمهایش را گول بزنید.هیچگاه از تصاویر فریبنده ای که دارای لینک پنهان به سایت شما هستند استفاده نکنید.از اسکریپتهای جاوا برای هدایت بازدیدکنندگان به سایت استفاده نکنید.اینها می‌توانند باعث حذف شما از ایندکس گوگل شوند.

9-راضی کردن همه غیرممکن است ، به‌جای آن سعی کنید گروه هدفتان ، یعنی همانهایی را که بازدیدکنندگان همیشگی سایت شما هستند، راضی نگاه بدارید.

10-باز هم تکرار می کنم ،محتوای سایت شما ، مهمترین جزء سایت شماست.

3 comment(s):

سلام پزشک جان
من کلی از مطالب وبلاگتون استفاده بردم و با اجازه به شما لینک دادم
alireza ie aziz, kheili mamnoon az lotfet vali man pezashk nistam va doktora dar reshteie mohandesi daram....
Anonymous Anonymous, at 4:45 PM  

نظر شما

<< Home