فیدها، فرصتی تازه

برایتان در یکی از پستهای قبلی ازfeedها و اهمیت آنها نوشتم.امروز درباره اینکه چگونه ازfeedها و امکاناتش استفاده کنید ،می‌نویسم.

آیا می‌توان به جستجو در feedها پرداخت؟
واقعیت این است که feedها برای ما امکانات جالب و تازه‌ای فراهم کرده اند ، حال اگر می‌توانستیم در انها به جستجو و کاوش بپردازیم ،از ویژگی آنها استفاده بیشتری می کردیم.
اینجا این سوال پیش می‌آید که جستجوی یک کلید‌واژه در feedها چه مزیتی نسبت به جستجوی همان کلید‌واژه در یک موتور جستجو مثل گوگل دارد.
موتورهای جستجوی عمومی نتایج جستجو را بر اساس رنک صفحه و میزان تطابق کلیدواژه با محتویات صفحه ارایه می کنند ولی جستجو در feedها این امکان را به شما می دهد که به جستجو در مطالب"همان روز" و یا روزهای"اخیر" بپردازید.
فرض کنید کلیدواژه"گوگل" را در یک موتورجستجو ،search می‌کنید ،بدون شک شما به سایتهای و وبلاگهای مشهور و پربیننده‌ای که در مورد گوگل نوشته‌اند ،هدایت می‌شوید ولی با جستجو در feedها شما به به وبلاگها و سایتهایی که در همان ‌روز و یا روزهای اخیر در مورد گوگل نوشته‌اند ،هدایت خواهید شد.پس می‌بینید که توانایی جستجو در مطالب روز را پیدا می کنید.

چگونه در feedها جستجو کنیم؟
اگر در گوگل news feed search engine را جستجو کنید.سایتهای متعددی به شما معرفی خواهند شد.من دو سایت خوب در این زمینه را plazoo و feedster می‌دانم.هر کدام ویژگیهای خوبی دارند.با اینهمه مطمئنم شما هم با جستجو، به سایتهای چه بسا بهتری دست خواهید یافت.
Image Hosted by Imagehigh.net
Image Hosted by Imagehigh.net
مثل هر موتور جستجوی دیگری با وارد کردن کلمات کلیدی در باکس جستجو به نتایج مورد نظر می‌رسید.در هر یک از این دو سایت با انتخاب گزینه date نتایج بر حسب زمان انتشار feed و با انتخاب گزینه relevance ،نتایج بر حسب ارتباط و تطابق با کلمه جستجو شده به شما ارایه می‌شوند.

اما ما باfeedها کارهای بیشتری هم می توانیم ،انجام دهیم.دوست دارید در وبلاگ خود سرخط و خلاصه ای از وبلاگهای مورد علاقه خود را در یک ستون داشته باشید؟ستونی که بطور اتوماتیک با update شدن وبلاگهای مورد علاق شما ، به‌روز می‌شود و نیازی به دخالت شما ندارد
دوست دارید تازه‌ترین مطالب نوشته شده به‌وسیله ویلاگها و سایتها را درباره یک موضوع خاص در وبلاگ خود نشان دهید؟
با استفاده ازfeedها هر دوی این کارها به‌ سادگی امکانپذیرند.

چگونه ستونی در وبلاگ خود داشته باشیم که سرخط و یا خلاصه ای از آخرین پستهای وبلاگها و سایتهای مورد علاقه ما را نشان دهد؟
شرط اول برای این کار این است که وبلاگهای مورد نظر شما feed داشته باشند وگرنه طبیعتا این کار ممکن نخواهد بود.به سایت feedster بروید ،وارد قسمت MyFeedster شوید ،در این قسمت ثبت نام کنید.
بعد از ثبت نام شما می توانید از امکانات این سایت استفاده کنید.در قسمت Add Feeds می توانید لیستی از feedهای وبلاگهای مورد علاقه‌تان را وارد کنید.
در قسمت My Feedpapers وارد شوید.با نگاهی مختصر متوجه سادگی کار خواهید شد.فرم را از بالا به پایین پر کنید.
در اولین قسمت turn on را انتخای کنید تا feedهای موردنظرتان همواره به‌روز شوند.
در دو قسمت بعدی برای feedpaper خود اسمی انتخای کنید و کلماتی در توصیف آن بنویسید.
دو قسمت بعدی مربوط به قیلترینگ feedهاست.حتما نمی خواهید در وبلاگتان و در ستونی کهه بدون دخالت شما ایجاد می‌شود ،لغات مستهجن ظاهر شوند و یا مایل نیستید feedهایی که به هر نحو برای شما دردسر ایجاد می کنند ،در وبلاگتان دیده شود.در این صورت با استفاده از ویژگی فیلترینگ از این کار ممانعت کنید.
در قسمت بعدی آدرس feedهای مورد نظرتان را وارد کنید.
در قسمت بعدی می توانید ظاهر باکس feed را به دلخواه انتخاب کنید
همه کارهایی را که انجام داده اید ،save کنید
سرانجام در پایین صفحه دو باکس حاوی کد می بینید که با کپی کردن آنها در وبلاگتان می توانید ، به آنچه که وعده دادم برسید.کد اول برای کسانی که دوست دارند همه feed را داشته باشند و feed دوم برای کسانی که می خواهند فقط سرخط feedها را داشته باشند.
توجه کنید که به شما آدرس مستقیم feedpaper هم داده می شود ،به عبارت دیگر feedهای انتخابی شما در یک صفحه که توسط feedster میزبانی میشود ،نگاهداری می‌شوند.پس برای استفاده از این ویژگی حتما لازم نیست باکس feedها را به وبلاگتان منتقل کنید.این صفحه را حتی می توان یک شبه‌وبلاگ به حساب آورد.

اما چگونه باکسی در وبلاگ خود داشته باشیم که آخرین مطالبی که درباره یک موضوع خاص نوشته شده است ، را نشان دهد؟
این هم کار جالبی می تواند باشد ،فرض کنید یک وبلاگ در مورد IT دارید و می خواهید آخرین مطالبی که درباره گوگل در سایر وبلاگها وسایتها نوشته شده را در ستونی به نمایش بگذارید و یا فرض کنید که این ستون در وبلاگتان آخرین مطالب درباره انتخابات را نشان دهد.
برای این کار وارد PLAZOO و قسمت my PLAZOO شوید و ثبت نام کنید. در My Feeds کلیدواژه مورد علاقه‌تان را وارد کنید و در PoP کد مورد نیاز برای کپی در تمپلیت وبلاگتان را دریافت کنید.
این هم نمایی از feed boxی که من برای آزمایش برای کلیدواژه "گوگل" ساخته‌ام.
Image Hosted by Imagehigh.net

شما هم دربارهfeed بنویسید و راهنمایی کنید.منتظر کامنتهای شما هستم.حتما شما هم کاربردها و راههای ساده‌تری برای استفاده از feedها دارید.

5 comment(s):

if only i could read arabic!
Still, thank you for taking time at our public beta plazoo.com.
I really hope you like it - if not, please drop me a mail why!
We are really working hard to make it the best search engine for you.
An arabic interface will be implemented soon too. promised.

regards,

tkik
Hey!
If you think this post is in Arabic, you're really mistaken!!
In view of the fact that this Blog is persian,you have to get that the language is persian!
hi,u realy killdse me with ur gr8 kind of email address :
alirezamajidi-at-gmail-dot-com
Anonymous Anonymous, at 7:54 PM  
Anonymous Anonymous, at 1:55 AM  
Excellent, love it! film editing schools
Anonymous Anonymous, at 10:18 PM  

نظر شما

<< Home