تمرکز گیتس روی گوگل

رقابت گوگل و مایکروسافت به یکی از سوژه های همیشگی سایتها و مجلاتی که به IT می‌پردازند ،تبدیل شده است.به این مقاله از هفته نامه ارتباط توجه کنید:
نباید گول این همه سخنرانی را در مورد بهداشت جهانى و تعليمات دبيرستانى خورد. بيل گيتس هنوز هم در درجه اول اهميت به رقابت‌هاى شركت مايكروسافت می‌پردازد و گوگل تنها چيزى است كه فكر او را به خود معطوف داشته است .
وى خطاب به اجتماع مديران فناورى كه در سومين كنفرانس سالانه وال استريت ژورنال تحت عنوان "هرچيز ديجيتال "حضور يافته بودند،گفت : "گوگل هنوز، همان طوركه خودتان هم می‌دانيد، كامل و بی‌نقص است . چرخشان می‌چرخد و قادرند تا هركارى را كه می‌خواهند به انجام رسانند. شما هم ناچاريد سهام شان را با هر قيمتى بخريد."
ثروتمندترين مرد جهان در كنايه‌اى توام با خشم به ريشخند گوگل پرداخت . هرچند ممكن است بلندپروازیهاى قيمت سهام گوگل توخالى باشد، اما گيتس آن را جدى گرفته است . گوگل در دنياى كامپيوتر اكنون به جايى رسيده كه مايكروسافت ازسال 1986 تا 1996در اوج آن ايستاده بود. وى در حالی‌كه سعى دركم اهميت جلوه دادن اين موضوع داشت ، افزود: "ما هم يك دوره ده ساله شبيه اين داشته ايم ."
سپس براى جلب توجه ديگران ، گيتس با آب و تاب به بازاريابى محصول جديد مايكروسافت با نام"ويرتوال ارث " پرداخت . اين محصول كه امسال به بهره بردارى می‌رسد،از عكس‌هاى هوايى و تصاوير ماهواره اى
وب استفاده می‌كند، اما اين محصول به طرزشگفت انگيزى شبيه" كی‌هول "گوگل بود كه در غرفه مجاور همان كنفرانس به نمايش در آمده بود.
گيتس همچنين به توضيح اين نكته پرداخت كه كاربران مايكروسافت چگونه می توانند صفحه خانگى جستجوی‌شان را با سليقه خود بسازند، و اين بسيار شبيه خدماتى است كه ماه پيش گوگل اعلام كرد. بخشى ديكر نمايش او به ابزار جديد مايكروسافت اختصاص داشت كه قادر به جستجوى فايل‌ها بر روى كامپيوترهاى شخصى است، ولى اين يكى هم بسيار شبيه يكى از ابزارهاى گوگل می‌نمايد.
ترس گيتس از آن است كه حضور همه جانبه گوگل در تمام عرصه‌ها باعث تبديل آن به دروازه ورود همگان به اينترنت گردد، يعنى همان نقشى كه گيتس همواره سعى می‌كرد با چنگ و دندان در انحصار سيستم عامل ويندوز مايكروسافت نگاه دارد. جستجو با شكوه‌ترين نقطه براى شروع است . با تمام اين ها ، چه دليلى دارد پيش از آن كه بگوييم در جستجوى چه چيزى هستيم ، به سراغ جاى ديگرى برويم ؟ و اين گوگل است كه با واداشتن خود به تطبيق تبليغات با علايق خاص مصرف كنندگان ، ثابت كرده جزو سودمندترين و موفق‌ترين‌هاست . در نتيجه ، مايكروسافت ناچار به حضور در بازى بود. گيتس كفت :" اگر همه چیز حول جستجو‌ می‌چرخد،پس ما هم باید وارد این کار شویم."
خنده دارترين لحظه كنفرانس موقعى بود كه گيتس و مدير عامل گوگل ، اريك اشميت با هم روى صحنه حاضر شدند تا در مسابقه آزمايشى" كامپيوتر بول" شركت کنند، آن هم با تی‌شرت‌هايى كه روى آن ها نوشته شده بود"هم گروه !" در حالى كه مسلما اين دو تن در يک گروه نيستند.
اشميت به نوبه خود توانست تمركزگيتس - و جذبه رسانه اى آن -را بر حركات رقابتى در صنعت پيدا كند تا قدرى بيشتر براى گيتس آزاردهنده باشد.
وى بعد از اين كه جريان را شنيد، به من گفت : "بيا. اين ديوانگى است . گوگل قسمتى از صنعت اطلاعات است ، صنعتى بسيار گسترده كه گوگل بخشى بسيار كوچكى از آن محسوب مىشود." وى افزود:"اين يك بازى با جمع كل صفر نيست (كه در آن كل سود با كل زيان برابر باشد)". و درست هم می‌گفت .
اشميت از كهنه‌كارهاى شركت سان مايكروسيستم و نيز شركت ناول است . او خوب می داند كه درگذرگاه توجهات رقابتى گيتس قرارگرفتن چه معنا و مفهومى دارد. وى شانه بالا می اندازد و می‌گويد: "اين شيوه كار است "، اما بدان معنا نيست كه او بايد بازى مشابهى را انجام دهد:"نه گوگل مايكروسافت است و نه من بيل گيتس هستم ."
جان دى راكفلر يكى ازكارخانه‌داران بشردوست آمريكايى و موسس شركت استاندارد اويل است كه تاسيس دانشگاه شيكاگوو موسسه راكفلر براى تحقيقات پزشكى نيز ازجمله كارهاى عام المنفعه او به شمار می‌آيند. گيتس نيز مانند او ثروت بی‌كرانى دارد كه از آن براى كارهاى خوب استفاده می كند: اما گيتس برخلاف راكفلر حاضر به عقب نشينى نيست . او يك برنده ناشى است كه هنوز هم حوصله بچه‌هاى باحال كلاس را ندارد. عصر يكشنبه ، هنگامى كه استيو جابز از شركت اپل كامپيوتر به سخنرانى پرداخت ، حتى با وجود اين كه همه می‌دانستند شركت وی خود را به موفقيت زودگذر يك دستگاه كوچك پخش موسيقى دل خوش كرده است ، اما پرسش‌هاى حاضران بسيار محترمانه بود، ولى دوشنبه صبح ، وقتى نوبت به بيل گيتس رسيد، مانند يك غول ناآزموده صنعتى، تمام سوال‌هايى كه ار وى پرسيده شد، طعنه‌دار بود.
بيل گيتس شايد در سراسر دنيا مشغول معالجه بيماریها باشد و يا خود را با مهم‌ترين مشكل عمومى ايالات متحده درگير كند، اما براى اجتماع حاضران ، او همان بيل سابق بود، كسى كه با شدتى رقابتی می‌جوشد و می‌خروشد، ايده‌ها را كپى می‌كند و در رقابت كردن مهارت دارد.