باز هم تری شیاوو

پیش از این در مورد داستان خانم تری شیاوو برایتان نوشته بودم.امروز یکی از وبلاگها خبر از انتشار نتایج اتوپسی وی داد.
Image Hosted by ImageShack.us
خانم تری شیاوو یا اگر بهتر بگوییم"بدن تری شیاوو" در 31 مارس درگذشت.در تاریخ اول آوریل 2005 از ایشان اتوپسی به عمل آمد.دیروز گزارش این اتوپسی منتشر شد و می‌توانید در اینجا با فرمت pdf آن را مطالعه کنید.خلاصه‌ای از این گزارش به شرح زیر است :
علت مرگ خانم شیاوو دهیدراسیون شدید بوده است که متعاقب 2 هفته از برداشتن feed tube رخ داده است.سطح سرمی سدیم وی هنگام مرگ 207 mmol/L بوده است، که این به معنی از دست دادن 12 لیتر آب بدن خانم شیاوو بوده است.
در قسمت دیگر این گزارش به این مطلب اشاره شده که در هنگام مرگ خانم شیاوو متحمل درد نشده و توضیح داده شده که جدا کردن لوله تغذیه در بیمارانی مانند این کیس بخصوص با موردی که یک آدم هشیار گرسنه و تشنه نگاه داشته می‌شود تفاوت دارد.
در اتوپسی CNS مغز تری شیاوو به وضوح غیر طبیعی بود و 615 گرم وزن داشت که نصف وزن یک زن در سن خانم شیاوو است.مغز وی سولوکسهای عریض و جایروسهای باریک مشاهده می شد که نشانه کاهش حجم مغزی می‌باشد.نکته دیگر وجود هیدروسفالوس آشکار در خانم شیاوو بود. حجم طبیعی مایع CSF ،150 سی‌سی می‌باشد ،در حالی که شیاوو 645 سی‌سی CSF داشت.آنالیز میکروسکوپی کورتکس مغز ،نشاندهنده غیاب لایه پیرامیدال بود.
مقاله را بصورت کامل در اینجا بخوانید.

تشخیص روانپزشکی :هنر یا دانش؟

لوگوی پزشکی گوگل : روزی نیست که تعریفی از گوگل در وبلاگهای پزشکان آمریکایی نخوانم.مثلا امروز این وبلاگ در مورد استفاده پزشکان از گوگل مطلب نوشته است.

Image Hosted by ImageShack.us