RSS & weblogs

حتما در سایتها و وبلاگهای زیادی کلمهRSS ، RDF ، Atom و یا XML را دیده‌اید.اینها به چه کاری می‌آیند؟
همه این عبارات و واژگان اشاره به مفهومی به نام news feed دارند.در واقع اینها ابزاری برای جدا کردن متن یک سایت از شکل آن هستند. با جدا شدن متن از فرم ،صاحب وبلاگ یا سایت می تواند یک ورژن ساده متنی از سایتش را ارایه دهد.به این ترتیب دیگر خواننده های مطالب مجبور نخواهند بود ،دقایق زیادی را پشت مانیتور به انتظار دانلود تمپلیت و دیگر اجزای گرافیکی و حواشی سایت تلف کنند و بطور مستقیم متن نوشته های سایت مورد علاقه خود را مشاهده خواهند کرد.به اسنادی که به این منظور تهیه شده باشند به طور کلی XML اطلاق می‌شود.استانداردهای مختلفی برای اسنادXML وجود دارد که مشهورترین آنها RSS است. RSSمخفف کلمات Rich Site Summary یا Really Simple Syndication است.
در حال حاضر بیشتر سایتهای معتبر خبری و شمار زیادی از سایتها و وبلاگهای دیگر خروجی RSS برای خود فراهم کرده‌اند.متاسفانه هنوز اکثریت قابل توجهی از سایتها و وبلاگهای ایرانی از این "نعمت" بی بهره‌اند ،از جمله شمار زیادی از وبلاگهای مورد علاقه من.کمی در مورد آنچه شخصا در مورد RSS تجربه کرده ام می نویسم.

چگونه news feedها را ببینیم؟
برای این کار شما می توانید یا از برنامه های الحاقی به مرورگرتان استفاده کنید و یا از برنامه‌های مستقل.به نظر من ساده‌ترین راه استفاده از خود مرورگر است.مرورگر اپرای 8 ویژگی خواندنfeedها را داراست.کافی است نگاهی به منوی آن بیندازید ،می‌بینید گزینه ای به نام feeds دارد.
مرورگر فایرفاکس:باید یک برنامه الحاقی یا adds-in را نصب کنید تا ویژگی خبرخوانی را به این مرورگر اضافه کنید.برنامه های الحاقی زیادی برای این کار وجود دارد که مشهورترین آنها Habari Xenu می‌باشد.
راه دیگر استفاده از خبرخوانهای مستقل از مرورگر است.کافی است عبارت free news reader یا free RSS reader را جستجو کنید.انبوهی از برنامه ها به شما معرفی خواهند شد .من فعلا از sauce reader استفاده می کنم.

چگونه بفهمیم سایتی خروجی RSS دارد؟
غالبا اگر سایت شلوغ طراحی نشده باشد ، عباراتی که نشاندهنده داشتن news feed هستند را به وضوح می توانید در سایت ببینید ،بعلاوه در مرورگر اپرا در صورت وجود خروجی در نوار آدرس کلمه RSS ظاهر می‌شود که با کلیک بر روی آن می توانید سایت مورد نظر را در لیست feedهای خود قرار دهید.در مرورگر فایرفاکس هم در گوشه سمت راست و پایین آیکونی دال بر وجود این ویژگی ظاهر می شود که کافی است بر روی آن کلیک و سپس subscribe کنید.

چگونه news feedها را به وبلاگ خود اضافه کنیم؟
تقریبا بیشتر ابزارهای مدیریت محتوا مانند مویبل تایپ و بلاگر قادر به تولید اتوماتیک news feed هستند.فکر می کنم بلاگفا هم هم این ویژگی را دارد ولی هنوز پرشین‌بلاگ این قابلیت را اضافه نکرده است.
من در اینجا چگونگی فعال کردن این ویژگی را برای بلاگر توضیح می دهم.در واقع هدف اصلی من از این تاپیک همین بود.بسیاری از بلاگرها می توانند با سادگی بسیار دارای خروجی خبر شوند.
بلاگر برای این کار از استانداردAtom استفاده می کند.برای فعال شدن ، به قسمت setting و site feed بروید و publish site feed را روی Yes بگذارید.در قسمت description دو انتخاب دارید full و short.در صورت انتخاب گزینه full همه مطالب پستتان بصورت feed درمی‌آید و در صورت انتخاب گزینه short پاراگراف اول یا 250 کاراکتر اول پستتان feed می‌شود.
Image Hosted by Imagehigh.net
Image Hosted by Imagehigh.net
سپس برای اینکه در وبلاگتان خروجی rss نشان داده شود ، کد زیر را در تمپلیت وبلاگتان در محلی که دوست دارید ،کپی‌پیست کنید.همین!
Image Hosted by Imagehigh.net


این هم آدرس news feed مجله پزشکی NEJM:
http://content.nejm.org/rss/current.xml

5 comment(s):

سلام.از دیدن بلاگتان خرسند شدم.اطلاعات خیلی مفیدی را در بلاگتان می گذارید!موفق باشید
سلام
وبلاگ بسیار زیبا و جالبی داری امیدوارم در کارت موفق باشی
ی نگاهی هم به وبلاگ ما بنداز
http://iranteb.blogspot.com/
Anonymous Anonymous, at 12:47 PM  
Looking for information and found it at this great site... cholesterol diet high
Anonymous Anonymous, at 4:06 AM  
Where did you find it? Interesting read » »
Anonymous Anonymous, at 5:08 AM  
Anonymous Anonymous, at 5:35 PM  

نظر شما

<< Home