هتل رواندا

در غوغای فیلمهای مبتنی بر جلوه‌های ویژه و کاراکترهای تخیلی نیرومند و خوشبخت گاه واقعیتهای دنیای پیرامون خود را فراموش می‌کنیم.فیلم هتل رواندا یکی از فیلمهای تاثیرگذار سالهای اخیر است و به جد می‌توان آن را "فهرست شیندلر" هزاره نو نامید. دليل اين مقايسه شباهتى است كه ميان دو كاراكتر اصلى اين فيلم ها وجود دارد." پال " هتل رواندا شبيه" اسكار" فهرست شيندلر كه جان صدها يهودى را در دوران كشتار يهوديان توسط نازیهاى آلمانى نجات داد،موفق به نجات جان صدها رواندايى می‌شود. هتل روآندا در به تصوير كشيدن تنفرهاى نژادى و فجايعى كه از اين بابت به‌وقوع می‌پيوندد، با موفقيت كامل عمل کرده است.

Image Hosted by ImageShack.us


Image Hosted by ImageShack.us14 سال پیش بی‌مسئولتی جهان متمدن اسباب کشتار قومی یک میلیون توتسی رواندایی را توسط هوتوهای هم‌وطن فراهم آورد ،این فاجعه مقارن با کشتارهای قومی بوسنی به‌وقوع پیوست.

Image Hosted by ImageShack.usترى جرج كارگردان و كاير پيرسن فيلمنامه‌نويس هتل رواندا با به تصوير كشيدن يك داستان واقعى و به ظاهر حاشيه اى، تماشاگر را به روانداى 1994 و جنگ‌هاى نژادى و قبيله‌اى در اين كشور می‌برند:" پال روسه ساباگينا" (دن چيدل ) مدير يك هتل چهار ستاره در شهر كیگالى، پايتخت رواندا، است . پال يك هوتو است ،اما همسرش تاتيانا (سوفى اوكوندو) به قبيله توتسى تعلق دارد. با آغاز تنش‌هاىقبيله‌اى، نگرانیهاى پال رو به افزايش می‌گذارد. اوازانفعال و بی‌توجهى سازمان ملل متحد به شدت عصبانى است . با شدت گرفتن قتل‌عام‌ها، حدود 1200 آواره توتسى به هتل پال پناه می‌آورند. پال به سبب اين كه هوتو است ، جانش در خطر نيست اما جان همسر و فرزندانش ، و جان 1200پناهنده‌اى كه در هتل وى اقامت دارند، در خطر است . پال با دادن رشوه ، مشروب ، تملق‌گويى و ديگر روش‌ها درصدد حفظ جان پناهندگان است . سرهنگ اليور (نيك نولتى) نماینده سازمان ملل متحد در روآندا ،نیز به پال کمک می‌كند.اما در پى به انتها رسيدن محتويات انبارشراب هتل و دیگر امکانات، پال بیش از این قادر به دادن رشوه به نيروهاى مهاجم نيست و بايد فكر تازه‌اى بكند...
در تهیه این مطلب از مجله دنیای تصویر یاری گرفته شده است.

2 comment(s):

در مورد پست قبلي مباركه .در ضمن من اين فيلم رو نديدم.ممنون از معرفي اش
Blogger sakura, at 9:33 PM  
koskesh darbareh Dna ye chiz khoob benvis
Anonymous Anonymous, at 5:26 AM  

نظر شما

<< Home