سرنخی برای فهم چگونگی بیماریزایی سارس

رم،13 جولای.بر طبق گزارشی که مجله narute این هفته به چاپ رسانده است،دانشمندان قدمهای خوبی برای فهم دلایل شیمیایی بیماریزایی سارس و نرخ بالای میرایی آن برداشته‌اند،که ممکن است به آنها در پیدا کردن درمانهای ساده برای کاهش مرگ و میر این بیماری کمک کند.

Image Hosted by ImageShack.us


سارسSARS یا سندرم تنفسی حاد شدید در سال 2003 یک اپیدمی وحشتناک ایجاد کرد که منجر به مرگ نزدیک به 800 نفر در سراسر دنیا و بسته شدن مدرسه ها،فرودگاه‌ها،کارخانه‌ها،فروشگاه‌ها و هتل‌ها در آسیا که در مرکز این همه‌گیری قرار داشت ،شد.
پژوهشگران با تحقیقاتی که روی موشها انجام داده‌اند، دریافته‌اند که یک عضو قبلا ناشناخته خانواده کوروناویروسها در یک راه آنزیمی تعیین‌کننده تداخل می‌کند،راه آنزیمی که تعادل آب بدن را تنظیم می‌کند.بلوک این آنزیم سبب نشت آب به کیسه‌های هوایی و نوعی باتلاقی شدن و ناکارآمدی ریه‌ها می‌شود.
Josef Penninger استاد انستیتوی بیوتکنولوژی مولکولی آکادمی علوم اتریش، می گوید:حالا ما حقیقتا می‌توانیم بفهمیم چرا سارس در مقایسه با ویروسهای بی‌ضرر دیگر این‌اندازه کشنده است.
عامل بیماری سارس از طریق پیوستن به گیرنده های آنژیوتانسین کار خود را انجام می دهد،پژوهشگران با تجویز ACEi- 2 توانسته‌اند،این واکنش را معکوس کنند و در نتیجه جلوی بیماریزایی سارس را بگیرند.
این تحقیق به آن اندازه اهمیت یافته،که شماری آن را شانس مسلم دریافت جایزه نوبل پزشکی سال بعد ارزیابی می‌کنند.
منبع :روزنامه نیویورک تایمز و مجله نیچر .

2 comment(s):

Anonymous Anonymous, at 5:38 AM  
Wonderful and informative web site. I used information from that site its great. » »
Anonymous Anonymous, at 3:41 PM  

نظر شما

<< Home