مصائب مسیح و آخرین وسوسه مسیح

Image Hosted by ImageShack.usدر کنار کتاب راز داوینچی، دیدن فیلم مصائب مسیح که فیلمی درباره آخرین ساعات زندگی مسیح به کارگردانی مل گیبسون است،احساسات متفاوتی در من ایجاد کرد.فیلم مصائب مسیح یکی از نادر فیلمهای مورد تایید پاپ فقید بود که در میان خشم و نگرانی یهودیان به نمایش گذاشته شد،چرا که نشان‌دهنده نقش اساسی یهودیان در آنچه بود که بر مسیح در آخرین ساعات زندگیش رفت.
اعتراف می کنم که به سختی توانستم تا پایان فیلم را ببینم. دربیان خشونت، مل گیبسون در این فیلم راه افراط را پیموده است، حتی ابایی از نمایش کنده شدن پوست پشت بدن مسیح زیر ضربه های شلاق های چرمی که بر سر رشته هایش قطعات تیز و برنده وصل شده، ندارد و از خشونت بارترین لحظه ها، در یک صحنه فیلمساز، فرو رفتن این قطعات در بدن مسیح را به تصویر می کشد که شکنجه‌گر برای رها شدن شلاق، آن را می کشد و قطعاتی از پوست و گوشت مسیح را نیز از بدنش جدا می‌کند. بسیاری از صحنه ها به شیوه حرکت آهسته (Slow Motion) نمایش داده می شود که تاثیر نمایش شکنجه‌ها را چند برابر می کند.
در فیلم گرچه مسیح به خواست شورای روحانیان یهود مصلوب می شود اما شکنجه ها و خود عمل تصلیب توسط سربازان رومی با قساوت تمام صورت می گیرد. در واقع در فیلم، شکنجه ها و شلاق ها با تصمیم فرماندار رومی منطقه (پیلاته) و با این هدف انجام می شود که یهودیان متقاعد شوند تنبیه مسیح کافی است و او را رها کنند که البته یهودیان به این موضوع تن نمی دهند.
انتظار می‌رود در فیلمهایی از این دست ،زوایای مختلف روحی و جسمانی کاراکترها را ببینیم، ولی نمایش خشونت در این فیلم آنچنان معدود سکانسهای دیگر فیلم را تحت‌الشعاع خود قرار داده که کمترپیچیدگیهای روحی،هویت انسانی و پیام عشق و دوستی مسیح را بر پرده می‌بینیم.تسلیم در برابر شکنجه‌های جانفرسا و دوری از خشونت متقابل گرچه می‌تواند نمادهایی از این ویژگیها تفسیر شود اما به تنهایی کافی نیستند.

فیلم "آخرین وسوسه مسیح" سعی در ارائه یک چهره ملموس و زمینی از مسیح ،به عنوان شخصی دارد که مانند دیگر آدمیان می‌تواند هدف وسوسه های نفسانی قرار بگیرد.کارگردان این فیلم اسکورسیزی است.کتابی که فیلم بر اساس آن ساخته شده نوشته نیکوس کازانتزاکیس است که شاید بیشتر وی را با رمان زوربای یونانی می‌شناسیم.

14 comment(s):

من این فیلم و ندیدم یعنی نذاشتن ببینم چون ظاهرا صحنه های ناراحت کننده زیاد داره که رو اعصاب اثر میذاره
Anonymous violet, at 5:26 PM  
من اين فيلم ها رو هنوز نديدم
Blogger sakura, at 5:27 PM  
يادمه زمان اکران فيلم هم بابت خشونت زياد فيلم خيلى جارو جنجال به پا کرد و بيشتر بيانيه‌ى خشونت بود تا آواى مسيح!
Anonymous moniri, at 5:30 PM  
یکی از آشناها این فیلمو دید مسیحی شد.
بابا تو دیگه کی هستی اتفاقا دیروز من هم این فیلم رو دیدم فیلم خیلی جالبی بود معذرت به خاطر جواب ندادن به کامنت هات
"The last temptation of the christ" is one of my absolute favourites. I didn't have the nerve to watch "the passion of the christ". It is like a gore movie. Lots of blood and torture.
Anonymous Amir, at 12:58 PM  
دوست عزیز این فیلم های مذهبی فقط برای خوشگل کردن مذهب های پوسیده و تاریخ مصرف گذشته ساخته میشن و هیچ اعتباری ندارن ...تاریخ رو تحریف کردن هنر نیست ...چماق مذهب رو آب و
رنگ هالیودی بهش دادن شاهکار نیست نمی دونم در کدوم کشور زندگی میکنه ولی این فیلم در اروپا و امریکا با پر فروش نبود .. ضمننا خود شخص پاپ یک مرتجع مذهبی بود که هر چیزی رو اون تائئد کنه کم حتما باهاش مخالفت میکنم :-)

در قرن 21 دوران مذهب و خرافات به سر اومده
شاد باشی ...
Blogger Jay, at 1:36 PM  
من وقتی مصائب مسیح را دیدم تصمیم گرفتم مسیحی بشم! واقعاً چه زجری کشیده بود. فیلم واقعاً عالی بود. راستی اگر پایه نبادل لینک هستین من را خبر کنید. منتظر هستم.
Very nice site!
» » »
Anonymous Anonymous, at 6:55 AM  
Excellent, love it! »
Anonymous Anonymous, at 12:15 AM  
Anonymous Anonymous, at 5:24 AM  
Best regards from NY! »
Anonymous Anonymous, at 11:40 AM  
سلام من مصايب مسح رو ديدم وقتي دانشجوي كار شناسي بودم گريه هم كردم .وخيلي دوست دارم وسوسه مسيح رو هم ببينم.بعضي فيلما هيچ وقت فراموش نميشن.امروز در قطب علمي بحثي درباره ي نقش جنيد در به دار اويخته شدن حلاج بودودر اين ميان جنيد را هم مانند يهودا تبرئه كردند.يه نظرشما يهودا بيگناه است وتسليم خواسته ي مسيح شده است؟
Anonymous Anonymous, at 4:43 PM  
خدا را شکر که این مسلمانان نبودند که عیسی مسیح را شکنجه دادند و به صلیب کشیدند بلکه این یهودیان بودند که این کار را کردند ولی جای تعجب این جاست که شما از مسلمانان متنفر هستید و طرفدار یهودیان .می گویید محمد پیامبر واقعی نیست و از طرف خدا نیامده است این حرف را هم یهودیان در مورد مسیح می زنند .اگر بدانیم که فقط یک قدرت مطلق به نام خدا وجود دارد حالا می خواهد در هر زبان و دین و مسلکی به یک نام نامیده شود . وجودی که تمامی کائنات را سخاوتمندانه آفریده و در اختیار همه قرار داده ولی حرص و طمع آدمیان و هر کسی برای پر کردن جیب خودش آن رابه نحوی تفسیر می کند
Anonymous Anonymous, at 11:46 AM  

نظر شما

<< Home