شرق دیروز

روزنامه شرق دیروز چند مقاله خواندنی داشت.مهمترین مطلب روزنامه دیروز شرق به بررسی نمایش جدید بیضایی می‌پرداخت،در یکی از معدود روزهای خود،روزنامه شرق تیتر صفحه اول را به یک مطلب فرهنگی اختصاص داده بود،اما مقاله جالب دیگر روزنامه شرق البته به تعبیر من با عنوان زیبای"چه رویاهایی می‌آیند" در صفحه کامپیوتر روزنامه به چاپ رسیده بود و به بحث همیشگی جدال غولهای عرضه دیتا یعنی گوگل ، یاهو و مایکروسافت می‌پرداخت.این دست مقاله‌ها را همیشه دوست داشته ام،گذشته از لعاب ژورنالیستی آنها، به علت آنکه می دانم همیشه درپی این دعواها،سرویسهای جالب و رایگانی به کاربران عرضه خواهد شد.
.
اما مقاله جالب دیگر در صفحه اقتصاد شرق منتشر شده بود،صفحه ای که غالبا جذاب نیست و حداقل برای مخاطب عام خواندنش بهره ای در پی ندارد.عین مقاله را در اینجا می‌آورم:

Image Hosted by ImageShack.us


عباس فتاح زاده: پول هاى حاصل از فروش نفت و گاز كشور كم جمعيت قطر را به سرعت در سطح رفاهى فراتر از حد تصور ما ايرانى ها پيش مى برند. در جايى كه مطابق تصور سنتى ما «عرب هاى سوسمارخور» زندگى مى كنند، حالا روبات ها جانشين آدم ها مى شوند. در تصوير صحنه آماده شدن براى مسابقات شترسوارى را مى بينيد. قطرى ها كه عاشق اين مسابقات هستند در گذشته از كودكان براى هدايت شترها در مسابقه استفاده مى كردند، اما با ممنوعيت استفاده از كودكان در اين رقابت خطرناك، قطرى هاى پولدار روبات ها را جانشين كودكان كرده اند. در تصوير عرب هاى دشداشه پوش را در حال نشاندن روبات ها بر روى شترها و آماده كردن آنها مى بينيد. اگرچه چند روز پيش در همين صفحه به موضوع درآمد سرانه بالاى قطر و ثروت فراوان قطرى ها پرداختيم، اما در اينجا نيز چند مورد ديگر از سرمايه گذارى ها و پول خرج كردن هاى قطرى ها را مى آوريم. قطر در نمايشگاه هوايى پاريس يكى از بزرگترين سفارش ها در طول تاريخ ناوبرى جهان را داد و سفارش ۸۰ فروند هواپيماى مسافربرى به ارزش مجموعاً ۲/۱۵ ميليارد دلار را به دو شركت بوئينگ و ايرباس داد. بازهم همين قطرى ها به تازگى شركتى با سرمايه اوليه ۲۰۰ ميليون دلار تاسيس كردند كه به سرمايه گذارى در امور زيربنايى كشور سوريه مى پردازند. اينها تنها دو مورد از پول خرج كردن هاى آنچنانى قطرى ها است كه تعداد آنها ديگر به شمار نمى آيد. قطعاً بخش عمده اى از اين پول ها حاصل فروش گاز در حوزه عظيم مشترك گازى با ايران است.

3 comment(s):

خيلي جالبه .شتر سواري ربات
Blogger sakura, at 7:39 AM  
روبات‌دواني عرب‌هاش جالب بود و البته صفحه آخرش جالب‌تر
Anonymous يك كرمانشاهي, at 10:20 AM  
سلام، ضمن تبریک و حضورت در وبلاگ‌شهر لینک شما را هم اضافه کردم. همیشه شاد و خوش باشید

نظر شما

<< Home