چرا شاه جورج سوم دیوانه شد؟

مجله Lancet در مقاله‌ای که اخیرا منتشر کرده ،علت جنون شاه جورج 3 را مسمومیت با آرسنیک اعلام کرده است.داروهایی که برای جورج سوم تجویز می‌شد،به جای بهتر کردن وی،حال او را بدتر می‌کرد.

Image Hosted by ImageShack.us


جورج سوم یکی از طولانیترین دورانهای سلطنت را در انگلستان داشت و برای نزدیک به 60 سال بر انگلستان حکمرانی کرد.در پنج سال آخر پادشاهی علایم جنون در وی ظاهر شد،علایمی که روز‌به روز بیشتر می‌شدند تا اینکه با مرگ وی در ژانویه 1820 خاتمه یافتند.در هنگام مرگ جورج سوم کر و کور هم شده بود.پیش از این بیماری پورفیری ، تنها علت بیماری جورج سوم تصور می‌شد. بیماری پورفیری با علایم سستی،خشونت صدا hoarseness ،درد حاد شکم،بی‌خوابی و اختلالات روانی موقتی مشخص می‌شود. ولی هیچگونه توضیحی در مورد این که چرا تا سالهای پایانی حیات جورج سوم بیماری پورفیری خودش را نشان نداده بود و چرا حملات بیماری در وی طولانی‌مدت‌تر از آنچه در بیماری انتظار می‌رود،طول می‌کشید،داده نشده بود.
اخیرا تیمی از دانشمندان انگلیس و استرالیا با بررسی نمونه‌های موی جورج سوم متوجه غلظت بالای آرسنیک در آنها شدند.تصور می‌رود این آرسنیک ناشی از تجویز داروهای بر پایه انتیموان باشد که پزشکان به وی تجویز کردند و گاه به زور به جورج سوم داده می‌شد.
فرضیه اخیر این است که تجویز آرسنیک به جورج سوم باعث تشدید بیماری پورفیری وی و طولانی شدن حملات بیماری در جورج سوم شده است.

1 comment(s):

Excellent, love it! » »
Anonymous Anonymous, at 5:03 PM  

نظر شما

<< Home