پادکست خودتان را بسازید

در نوشتن این مطلب از مقاله Create your own podcast سایت cnet استفاده شده است.برای کاربردی بودن مطالب غیرکاربردی را حذف کرده‌ام و چندین مطلب را اضافه کرده‌ام.
گام اول:مختصری درباره پادکست
وبلاگ نوشتن را فراموش کنید.چیزی که هم‌اکنون بر سر زبانهاست،چیزی نیست جز پادکست.شاید بپرسید که چه نیازی به پادکست وجود دارد،کافی است صدایمان و یا هرچیز دیگری را که می خواهیم ارائه دهیم،ضبط کرده و در سروری آپلود کنیم و لینک آن را در وبلاگمان بگذاریم.در پاسخ باید گفت ایجاد آی‌پاد مزیتهایی بر این روش قدیمی ارائه محتوای صوتی دارد مانند:
-هم اکنون بیشتر علاقمندان به این کار در دنیا از نرم‌افزارها و سخت‌افزارهایی بهره می‌برند که به طور خودکار پادکستها را چک می کنند و در صورتی که شما برنامه جدیدی منتشر کرده باشید،می‌توانند آنها را دانلود کرده و در اختیار کاربر قرار دهند.
-هم اکنون سایتهای زیادی وجود دارند که به معرفی پادکستها می‌پردازند و امکانات بسیار مناسبی برای به اشتراک گذاشتن آنها ارائه می‌کنند.در صورتی که پادکست نداشته باشید نمی‌توانید برنامه‌های صوتی خود را به این سایتها معرفی کنید.اینگونه سایتها حتی به شنوندگانتان امکان گذاشتن کامنت برای پادکستتان می دهند و شما می‌توانید با یک نگاه تعداد شنوندگان پادکست خود را بفهمید.در این باره به معرفی یک سایت خوب خواهم پرداخت.
تاریخچه پادکست:
یکی از کارکنان سابق MTV به نام VJ Adam Curry که به دنبال راهی برای دانلود مصاحبه های ضبط شده‌اش به آی‌پادش بود،یک برنامه کاربردی به نام iPodder ایجاد کرد.
البته شما مجبور نیستید که برای ساخت یک پادکست و یا شنیدنش حتما از پخش‌کننده محبوب شرکت Apple استفاده کنید.
همه چیزی که شما به آن محتاجید عبارتند از:یک میکروفن،تعدای نرم افزار و نعمتی به نام پرچانگی!
بیشتر پادکستها شخصی هستند و توسط افراد علاقمند در محیط خانه ایجاد می‌شوند ولی تشکیلات و سازمانهای بزرگی از رادیوی ملی گرفته تا جنرال موتورز هم به این کار مبادرت کرده اند.

گام دوم:ابزار ایجاد پادکست
اینها را فراهم کنید:

Image Hosted by ImageShack.usیک هدست با میکروفن.
یک ضبط‌کننده قابل حمل mp3.
یک نرم افزار ایجاد پادکست مانند Audacity یا iPodcast Producer

گام سوم: طرح یک پادکست را بریزید
یک پادکست می‌تواند هر چیزی باشد:دیدگاه‌های سیاسی شما،مصاحبه های ساختگیتان با حیوانات خانگی!،محلی برای صحبت درباره موسیقی و فیلمهای مورد علاقه‌تان.
اگر عادت ندارید که بالبداهه صحبت کنید،قبل از به کار انداختن میکروفن باید طرح مشخصی از پادکستتان داشته باشید.
به پادکستهای پرطرفدار گوش کنید تا شیوه و محتوای آنها دستتان بیاید.یک محل خوب برای شنیدن اینگونه پادکستها Podcast Alley است.
طرح کلی از مطالبی را که می خواهید درباره آنها حرف بزنید را در جایی یادداشت کنید تا با وقفه‌ها و سکوتهای آزاردهنده در طی ضبط پادکست مواجه نشوید.
اگر از میکروفنی استفاده کنید که ابزار ممانعت کننده از noise داشته باشد،بهتر است.

گام چهارم:نرم افزارهای سازنده پادکست
توجه داشته باشید که از هر نرم افزاری ضبط و ویرایش صدا برای این کار استفاده می‌کنید.حتی می توانید از نرم‌افزار ساده‌ای مانند Windows' Sound Recorder هم استفاده کنید.ولی برای این که کار زیباتری ارائه کنید بهتر است از نرم افزارهای مناسب و سازگار برای این کار استفاده کنید.
یکی از این نرم افزارها Audacity است که یک برنامه رایگان و کدباز است و دارای برنامه‌های الحاقی مناسب هم می‌باشد.
برنامه مناسبتر iPodcast Producer است که البته رایگان نیست.یکی از مزایای این برنامه در ایجاد خودکار RSS feed است.

گام پنجم:ضبط کردن پادکست
نکته مهم در اینجا کیفیت ضبط صداست.با توجه به سرعت پایین اینترنت در ایران اگر در پادکستتان فقط حرف می‌زنید و از موسیقی استفاده نمی‌کنید کیفیت 20kbs برای ضبط مناسب است و چنانچه از موسیقی استفاده می‌کنید باید کیفیت بالاتری را در نظر بگیرید.
نرم‌افزارiPodcast Producer مزیت عمده‌ای که دارد این است که امکان اضافه کردن موسیقی زمینه و افکتهای متنوع به‌صورت real time را می‌دهد، یعنی در همان زمانی است که صدای خود را ضبط می‌کنید،به این ترتیب دیگر مجبور نیستید بعد از ضبط صدا به آن افکت یا موسیقی زمینه اضافه کنید.

گام ششم:ویرایش و ذخیره‌سازی پادکست
بهتر است ایتدا مطالبی را که ضبط کرده اید با فرمتwav ذخیره کنید.این کار به شما این امکان را می‌دهد که یک فایلmaster داشته باشید و در صورتی که با فرمتmp3 پادکست مشکل پیدا کردید،بتوانید از این فایل اصلی برای رفع مشکل استفاده کنید.

گام هفتم:انتشار پادکست
در این مرحله باید سرور مناسبی برای پادکستتان پیدا کنید.یکی از محلهای مناسب برای آپلود پادکست Ourmedia.org است.این سایت پهنای باند نامحدودی را به شما می‌دهد و رایگان است.تنها اشکال آن این است که فایلهای دارای کپی‌رایت و همچنین محتوای نامناسب را به طور خودکار حذف می‌کند.
فکر می کنم برای ما همان persiangig مناسبتر از سایت پیشنهادی cnetباشد.
آخرین کار در این مرحله ایجاد RSS feed برای پادکستتان است.تصور می کنم این مرحله مرحله ای باشد که بیشتر بلاگرهای ایرانی علاقمند با آن مشکل دارند.
فید پادکستتان چیزی به جز چند خط کد ساده نیست که در آنها غالبا این اطلاعات به نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای پخش‌کننده پادکست داده می‌شود:نام شما-وبلاگ یا سایت شما-توضیح مختصر شما درباره موضوع پادکست-آدرس فایل صوتی برنامه تان-آیکونی برای پادکست شما –حجم فایل-فرمت فایل.
شما می توانید برای ایجاد فید از سایتTD Scripts.com استفاده کنید.کافی است محتویات فرم را پر کنید.البته اگر آشنایی مقدماتی با html داشته باشیدخودتان می‌توانید فید پادکستتان را بنویسید.بعد از ایجاد کد،آن را کپی و در برنامه notepad ویندوز پیست کنید.برای نام فایل پسوند xml بگذارید و در هاردتان ذخیره کنید.این فایل را در سرور مناسب آپلود کنید.
اگر به معرفی پادکستتان در وبلاگتان می‌پردازید و یا اگر قصد معرفی آن را در سایتهای به اشتراک گذارنده پادکست دارید،باید آدرس این فایل را به خوانندگان و سایت مورد نظر بدهید.
هر بار که برنامه جدیدی می سازید، باید این فایل را ویرایش کنید و اطلاعات مربوط به برنامه جدید را به آن اضافه کنید.

0 comment(s):

نظر شما

<< Home