لیست 500 وبلاگ و سایت برتر از دید سایت فیداستر

سایت feedster، که یک سایت گردآورنده فید محسوب می‌شود،هر ماه فهرستی از 500 وبلاگ و سایت را که بیشترین لینک را از سوی کاربران این سایت خورده‌اند،منتشر می‌کند،که در اینجا می‌توانید،آنها را ببینید.
در نگاهی که من به این لیست کردم،هیچ سایت و یا وبلاگ ایرانی در این لیست وجود نداشت.گرچه سایتهای غیرشخصی بیش از نیمی از فهرست را تشکیل می دهند،اما نگاهی به تعداد لینکهای وبلاگهای شخصی برتر ،می‌تواند جالب توجه باشد.
چندی پیش لیست 500 وبلاگ محبوب به وسیله بلاگ‌رولینگ منتشر شد که در میان آنها از 40 وبلاگ ایرانی خودنمایی می‌کرد.
گرچه همپوشانی نسبی بین وبلاگهای پرطرفدار و وبلاگهایی که در بلاگ‌رولینگ بیشترین لینک را خورده‌اند وجود دارد،اما باید توجه داشته باشیم که محبوبیتی که بلاگ‌رولینگ بین وبلاگ‌نویسان ایرانی دارد،قابل تعمیم به کشورهای دیگر نیست.به نظر من عمده‌ترین علت اقبال وبلاگرهای ایرانی به بلاگ‌رولینگ در ویژگی این سایت در نشان دادن وبلاگهای به‌روز شده است.کاربران اینترنت خارجی به علت استفاده از rss کمتر به این ویژگی بلاگ‌رولینگ اهمیت می‌دهند.
از رواج پدیده RSS و به تعبیر دقیق‌تر feed زمان قابل توجهی می‌گذرد.اما متاسفانه تا به حال چنان که باید و شاید این مطلب در بین وبلاگهای ایرانی جا نیفتاده است،که دلایل آن را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:
-قسمت اعظم وبلاگرهای ایرانی از سرویسهای رایگان ایرانی مانند پرشین‌بلاگ استفاده می‌کنند،که feed ارائه نمی‌کند.
- شمار قابل توجهی از وبلاگرهایی که از سرویسهای خارجی مانند بلاگر استفاده می‌کنند،این ویژگی را فعال نمی‌کنند.
- اصولا کاربران اینترنت در ایران با فیدها بیگانه‌اند و به آنها به چشم یک موجود عجیب نگاه می‌کنند.در کمتر سیستمی می‌توان یک برنامه خبرخوان را پیدا کرد و یا کمتر کاربری را می‌توان یافت که در کنار جستجو در گوگل و یاهو،به ویژگیهای منحصر به فرد جستجو در فیدها واقف باشد.چندی پیش به مناسبت سال‌مرگ شاعر جاودانه‌مان،شاملو در پستی در وبلاگم،لیستی از وبلاگهایی که به این مناسبت مطلب نوشته بودند،قرار دادم،لیست بلند بالایی بود و حتما برای بسیاری این سوال پیش آمده بود که چگونه در عرض 24 ساعت به این همه وبلاگ سر زده‌ام،پاسخ در جستجو در فیدها خلاصه می‌شود.
البته صحبت درباره وبلاگستان ایران به rss واعداد خام خلاصه نمی‌شود،و صحبت های زیادی درباره کیفیت وبلاگها و کارکرد وبلاگستان و کاربردی که در جامعه ایران یافته وجود دارد،صحبت‌هایی که هر از چند گاه مطرح می‌شوند و بعد از مدت کوتاهی به دست فراموشی سپرده می‌شوند.

5 comment(s):

به نظر من این عدم استفاده از فید و آر-اس-اس به علت ناشناختگی آن بین کاربران ایرانی است و این که ما هر از چندگاهی میاییم و می گوییم فواید زیادی دارد ولی هیچ وقت حوصله نمی کنیم حداقل یکی از این فواید زیاد را مشروح توضیح دهیم. به نظر شما این دلیلش نیست؟
وبلاگت خیلی جالبه .
در ضمن این ابزار ها هم فقط در خصوص جذب کاربران بیشتره دیگه نه !!!!
Anonymous Anonymous, at 7:50 PM  
Anonymous Anonymous, at 12:56 PM  
Cool blog, interesting information... Keep it UP » » »
Anonymous Anonymous, at 5:48 PM  

نظر شما

<< Home