هالیوود و روانپزشکی-قسمت اول

هر سال هالیوود فیلمهای متعددی می سازد که داستان آنها درباره اختلالات روانی است.این موضوع رفته رفته به صورت قانونی نانوشته درآمده است.اتفاقا درصد بالایی از جوایز اسکار و گلدن گلاب و دیگر جوایز سینمایی معتبر را همین دست فیلمها درو می کنند.در چند قسمت به بررسی این فیلمها می‌پردازم و برای شروع از فیلم مشهور"ذهن زیبا" شروع می کنم.


شیزوفرنی Schizophrenia:
یک ذهن زیبا A Beautiful Mind :

راسل کرو زندگی واقعی John Nash یک برنده جایزه نوبل ریاضیات را به تصویر می‌کشد.او در این فیلم Ron Howard یک ایفای نقش تفکربرانگیز،سنجیده و موثر دارد."نش" در سال 1947 دانش‌آموزی بود که در دانشگاه پرینستون ریاضیات می خواند.او نظریه‌ای در مورد اقتصاد ارائه کرد که افکار پذیرفته شده در مورد اقتصاد را تغییر داد.ولی رفته‌رفته علایم بیماری شیزوفرنی در وی ظاهر شد.

Image Hosted by ImageShack.us

نش با یاری و شکیبایی قابل توجه همسرس آلیس(جنیفر کانلی) با بیماریش جنگید و به کارش ادامه داد.وی هنوز در 73 سالگی تدریس می‌کند.او در سال 1994 جایزه نوبل ریاضیات را ازآن خود کرد.گویا پسر نش هم ریاضی‌دان است و متاسفانه مبتلا به شیزوفرنی است.
علیرغم اینکه فیلمها مجبورند به فروش و جذب مخاطب فکر کند و این امر ممکن است محدودیتهایی برای آنها ایجاد کند ولی این فیلم فیلمی واقع گراست..با وجود اینکه توهمات شنوایی در اختلال شیزوفرنی بیشتر دیده می‌شود ،فیلم بر توهمات بینایی تمرکز دارد، شاید به خاطر این که کار سینمایی است.کارگردان فیلم از پروفسورMax Fink یک استاد روانپزشکی مشاوره گرفته تا از خطاهای رایجی که سایر کارگردانان در هنگام ساخت این دست فیلمها دارند جلوگیری کرده باشد.
پروفسور David در مورد این فیلم در مجله (BMJ, Vol 324, 491) نظر داده است:"برای کسی که فرمولهای ریاضی را برای توضیح رفتارهای تصادفی بنا می نهد و برا ی کسی که تعاملات انسانی را به قوانین بازی تبدیل می کند ،فقط برداشتن یک قدم کافی است تا طرحهای معنی دار روزنامه ها و مجلات ببیند ،پیامهای مخفی جاسوسان شوروی را کشف کند و یا از تهدید آرماگدون خبر دهد."
روانپزشکی که در فیلم نشان داده می‌شودیعنی دکتر Rosen که به وسیله Chistopher Plummer نقشش بازی می‌شود،از درمان استاندارد آن روزها یعنی ترکیبی از شوک ایجاد شده به‌وسیله انسولین و آنتی‌دپرسانها(داروهای ضد جنون) استفاده می‌کند.
درمان روان‌پریشی به وسیله انسولین وحشتناک به نظر می‌رسد،به خصوص اگر بدانیم دوره استاندارد این درمان 10 هفته‌ای بود و در هر هفته 5 جلسه درمان باید صورت می‌گرفت.همانطور که در فیلم نشان داده می‌شود انسولین به‌صورت داخل عضلانی تجویز می‌شد تا گلوگز خون را پایین بیاورد،آنقدر که منجر به تشنج دوطرفه شود.
در فیلم توجه زیادی به درمانهای خوراکی اختلال روانی نش نمی شود.معمولا درمان روانپریشی شامل تجویز یک داروی ضدجنون به همراه داروی دیگری برای کم کردن حالت شبه‌پارکینسونی که یکی از آثار جانبی داروهای ضدجنون است،می‌باشد.
بعد از مرخص شدن از بیمارستان،آثار جانبی دارو، شامل اختلال در تفکرات ریاضی نش و اختلالات جنسی،باعث می‌شود نش،مصرف دارو را قطع کند.قطع دارو منجر به عود دوباره علایم بیماری شامل توهماتی درباره جنگ سرد و توهمات بینایی و شنوایی می‌شود.
سرانجام نش مجبور می شود به نوعی با توهماتش کنار بیاید.

1 comment(s):

salam doctor,
One of my relatives had schisophernia in her young ages and it took doctors a long time to treat her. After years, there is no sign of her mental desease anymore. Is there any chance that she goes back to her abnormal things that she was doing when she had schisophernia?
Anonymous Anonymous, at 4:25 PM  

نظر شما

<< Home